Najnovšie články

Publikované 21. júla 2016

Od EÚ dostanú výrobcovia mlieka a ďalší farmári 500 miliónov eur

Európska únia chce pomôcť poľnohospodárom v mliečnom sektore, ktorý sužujú nízke ceny. Farmári totiž nedokážu zarobiť dostatok peňazí.

Ilustračné foto

Brusel 18. júla (TASR) – Európska únia (EÚ) chce pomôcť poľnohospodárom v mliečnom sektore, ktorý sužujú nízke ceny. Farmári totiž nedokážu zarobiť dostatok peňazí. Informovala o tom agentúra DPA.

Výrobcovia mlieka a ďalší farmári dostanú od EÚ 500 miliónov eur. Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Phil Hogan dnes v Bruseli predstavil ministrom poľnohospodárstva príslušný balík pomoci. Cieľom je “naliehavo potrebné zotavenie cien, ktoré sú vyplácané poľnohospodárom, aby mohli žiť zo svojej práce,” uviedol Hogan.

EÚ chce producentom mlieka, ktorí obmedzia výrobu, vyplatiť 150 miliónov eur. To by malo prispieť k stabilizácii cien mlieka a zníženiu nadmernej ponuky mlieka na trhu. Aktuálne mnohí poľnohospodári nedokážu ani pokryť svoje náklady.

Zvyšných 350 miliónov eur dostanú členské štáty únie, ktoré ich rozdelia svojim poľnohospodárom. Každý štát sa môže rozhodnúť, akým spôsobom peniaze použije. Krajiny môžu napríklad podporiť malé podniky alebo farmy, ktoré obmedzia produkciu. Profitovať z toho môžu nielen výrobcovia mlieka, ale aj farmári, ktorí chovajú prasatá alebo iné hospodárske zvieratá.

EÚ okrem toho predlžuje program, v rámci ktorého pokrýva náklady na uskladnenie sušeného mlieka. Únia sa týmto spôsobom od leta 2014 snaží znížiť ponuku na trhu s mliekom. Program sa mal skončiť v septembri, aktuálne bol predĺžený do februára 2017.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *