Najnovšie články

Publikované 20. júla 2016

Poľnohospodári vítajú pomoc pre európskych producentov mlieka

Pokles nákupných cien mlieka a vysoké prebytky na európskych trhoch spôsobili zrušené mliečne kvóty, ruské embargo na vybrané potraviny a slabnúci záujem Číny o sušené kravské mlieko.

Ilustračné foto

Bratislava 19. júla (TASR) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta pomoc pre európskych producentov mlieka, ktorú 18. júla 2016 v Bruseli predstavil komisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan. Uviedla to pre TASR hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v reakcii na pondelňajšie (18. 7.) rozhodnutie Európskej komisie (EK) prideliť 500 miliónov eur európskym mliečnym farmárom.

V súčasnej situácii, keď sú slovenskí prvovýrobcovia mlieka nútení znižovať stavy dojníc pre nerentabilnosť ich chovov, je každá forma podpory vítaná. Balík financií, ktorý sa prerozdelí pre slovenských chovateľov, určite napomôže k preklenutiu súčasnej nepriaznivej situácie,” uviedol v reakcii na rozhodnutie EK predseda SPPK Milan Semančík.

Musíme však upozorniť, že toto opatrenie je krátkodobého charakteru a od Európskej komisie očakávame najmä systémové riešenia dlhodobého charakteru, ktoré v čase prepadov nákupných cien surového kravského mlieka na európskych trhoch stabilizujú prvovýrobu mlieka,” doplnil predseda SPPK.

Pokles nákupných cien mlieka a vysoké prebytky na európskych trhoch spôsobili zrušené mliečne kvóty, ruské embargo na vybrané potraviny a slabnúci záujem Číny o sušené kravské mlieko. Podľa SPPK a Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM), člena SPPK, by bolo žiaduce, aby EK prijala v najbližších mesiacoch také adekvátne kroky, ktoré by prispeli k zrušeniu ruského embarga a zároveň by hľadala účinné opatrenia na reguláciu dodávok mlieka v čase krízy na trhu.

Medzi systémové opatrenia, ktoré podporuje SPPK, patrí aj zvýšenie exportu do tretích krajín, zvýšenie bezpečnosti prvovýrobcov mlieka prostredníctvom “záchrannej siete”, zvýšenie intervenčných cien priemyselných komodít, zlepšenie transparentnosti v reťazci mlieka, odstránenie nekalých praktík obchodných reťazcov a zabránenie zneužívania dominantného postavenia obchodných reťazcov prostredníctvom európskej legislatívy.

Z 500-miliónovej pomoci pre európskych producentov mlieka sa 150 miliónov eur prerozdelí cez odbytové organizácie tým chovateľom dojníc, ktorí sa zaviažu znižovať svoju produkciu mlieka. Podľa predsedu SPPK sa však táto myšlienka nestretne s podporou slovenských prvovýrobcov mlieka.

“Produkcia mlieka na Slovensku je nízka, na rozdiel od iných krajín EÚ sme do roku 2015 platnú mliečnu kvótu napĺňali len na 80 %. Ďalšie znižovanie produkcie mlieka by ohrozilo zásobovanie spracovateľského priemyslu domácim mliekom. Máme aj rezervu v nízkej spotrebe mlieka a mliečnych výrobkov, na úrovni len 160 kg na osobu a rok, pričom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča upraviť spotrebu až na 220 kg. Na Slovensku potrebujeme produkciu mlieka udržať na terajšej úrovni, respektíve ešte zvýšiť. Znižovanie výroby mlieka na Slovensku by bolo nežiaduce a išlo by na úkor zabezpečenia sebestačnosti v tejto komodite,” dodal Semančík.

Holéciová dodala, že by bolo preto dôležité, aby výrobu mlieka v EÚ znižovali krajiny, ktoré po zrušení mliečnych kvót začali expandovať so svojou výrobou, a to najmä Nemecko, Írsko, Holandsko, ale aj Poľsko.

Agentúra DPA 18. júla informovala, že EÚ chce pomôcť poľnohospodárom v mliečnom sektore. Výrobcovia mlieka a ďalší farmári dostanú od EÚ 500 miliónov eur. EÚ chce producentom mlieka, ktorí obmedzia výrobu, vyplatiť 150 miliónov eur. To by malo prispieť k stabilizácii cien mlieka a zníženiu nadmernej ponuky mlieka na trhu.

Zvyšných 350 miliónov eur dostanú členské štáty únie, ktoré ich rozdelia svojim poľnohospodárom. Každý štát sa môže rozhodnúť, akým spôsobom peniaze použije. Krajiny môžu napríklad podporiť malé podniky alebo farmy, ktoré obmedzia produkciu. Profitovať z toho môžu nielen výrobcovia mlieka, ale aj farmári, ktorí chovajú prasatá alebo iné hospodárske zvieratá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *