Najnovšie články

Publikované 27. júla 2016

„Musíme ukázať mladým, že i na družstve sa môžu mať dobre.“

On sám patrí medzi mladšiu generáciu a jedným dychom dodáva, že mladí ľudia to nemajú ľahké ak majú nahradiť tých starších a skúsenejších. O problematike nedostatku pracovných síl ale spôsoboch, ako robiť poľnohospodárstvo lepším, sme sa rozprávali s Ing. Andrejom Adamovičom, agronómom a zároveň predsedom družstva RDP Dolné Dubové.

Začneme aktuálne. Aký ste mali rok?

Asi ako každý poľnohospodár. Niečo vždy dopadne lepšie, niečo horšie. Žatva bola naozaj výborná a dosiahli sme nadpriemerné výsledky. Jesenné plodiny však klesli o 30 až 40 % ako je priemer, za čo vďačíme vlne horúčav, ktorá nás v auguste zasiahla. Také dlhé periódy tropických dní si naozaj nepamätám. Následne sa to príroda snažila vyžehliť výdatnými dažďami, no u kukuríc sa to už zachrániť nedalo. Prvý úder dostali keď boli opeľované, druhý keď nalievali zrno. Skoré hybridy, ktoré mávajú veľké zrná dosahovali tohto roku veľkosť pukancovej kukurice.

Stretávame sa s problémami ako každé odvetvie, máme však jeden vplyvný faktor navyše, a tým je práca pod holým nebom, ktoré nás vie neraz prekvapiť.

Dá sa podľa vás vôbec predchádzať takýmto vrtochom počasia?

Musíme sa im prispôsobiť. Tu vidím priestor pre šľachtenie hybridov, ktoré vedia fyziologicky lepšie hospodáriť s vodou. Zvíťazia len tie, ktoré budú mať lepší a hlbší koreňový systém a budú tak lepšie odolávať extrémnym výkyvom počasia a s tým spojenými problémami. Niekedy sme sa čudovali ľuďom, ktorí vôbec ošetrovali rastlinu fungicídom, ale teraz, keď sa na obilniny bežne používajú aj dve fungicídne látky, sa skôr čudujem tým, ktorí ho nepoužívajú. Hospodáriť bez pomocných látok sa v súčasnosti jednoducho nedá.

Keďže tu mávame aj čoraz väčší počet veterných dní, je pre mňa nosným prípravkom Moddus na spevnenie stebla a obmedzenie poliehania. Môj taktiež obľúbený a spoľahlivý produkt je Stereo, ktorý je jednotkou na choroby päty stebla u obilnín. Je to už automatická voľba, vďaka ktorej viem, že porast bude odspodu čistý.

Vrtochy počasia idú však ruka v ruke so zvyšujúcim sa tlakom škodcov. Podstatou toho, ako sa chrániť je striedanie účinných látok a vyhýbanie sa fixácii iba na jednu skupinu z nich. Monokultúry nám priniesli modelový príklad, a to výskyt kukuričiara koreňového, ktorý sa dá ľahko obísť, len je potrebné pri práci rozmýšľať. Nesejte kukuricu po kukurici a kukuričiar vás nechá na pokoji. Ak sa však inak nedá, napríklad z dôvodu neskorého zberu zrnovej kukurice, sú dostupné pomocné látky ako napríklad Force, ktorý problém kukuričiara vyrieši dokonale.

Pri aplikácii účinných prípravkov je dobré si uvedomiť, že najdôležitejšie je načasovanie. Správna doba použitia je 50% úspechu k tomu, aby sa aplikácia stala efektívnou z hľadiska ekonomiky i účinku.

Váš podnik sa okrem rastlinnej výroby zaoberá aj živočíšnou výrobou. Aký je dopyt po vašich produktoch?

V rastlinnej sa o dopyt nebojíme. Jačmeň jarný končí v trnavskej sladovni. Predaj obilia a pšenice realizujeme okrem Slovenska i v Rakúsku a Nemecku. Čo sa týka cukrovej repy, spolupracujeme s cukrovarmi v Trenčianskej Teplej a v Seredi a pre predaj kukurice máme výbornú pozíciu, nakoľko máme odberateľov z Leopoldova i z Bolerázu. Ceny sú stabilné najmä ak vychádzate dobre s obchodnými partnermi v zmysle ponuky kvalitných produktov.

V živočíšnej, kde máme zhruba 150 kusov výkrmového dobytka a 100 kusov ošípaných, sme, dovolím si tvrdiť, našli medzierku na trhu. Snažíme sa robiť ju v takom rozsahu, ktorý nám umožňuje realizovať predaj cez vlastné distribučné kanály a nie prostredníctvom bytúnkov a mäsovýrob. Máme rozrábku spojenú s malou predajňou, do ktorej sa ľudia naučili chodiť kvôli vždy čerstvému mäsu a kvalitným zabíjačkovým produktom. Tešia sa, že u nás nájdu produkty, na aké sú zvyknutí z domácich zabíjačiek.  Som za to veľmi rád, pretože vidím, že čoraz viac ľudí sa nakoniec prikloní k možnosti zakúpiť si a konzumovať mäso, ktoré nemuselo precestovať polovicu Európy, aby sa dostalo k nám do obchodných reťazcov.  Toto je spôsob, ktorý nám i pri živočíšnej výrobe dovolí profitovať. Pred dvoma rokmi sme skončili s chovom dojníc a súdiac na základe okolností posledných mesiacov, vidím, že sme skončili v hodine dvanástej.

Aký je váš názor na myšlienku podpory mladých farmárov?

Je to zaujímavá a zároveň kontroverzná téma. Príde mi nereálne, aby si mladý, začínajúci farmár zobral štartovací príspevok 50 tisíc Eur a začal podnikať v týchto nížinných produkčných oblastiach, kde fungujú veľké podniky. Príspevok mu neumožní vybaviť sa potrebnou technikou, vyrieši mu iba minimum vstupov. Vidím to skôr ako príležitosť pre mladých ľudí z podhorských a horských oblastí, kde môžu chovať určitý počet zvierat, ktoré si budú vedieť obhospodáriť a venovať sa finalizácii produktov. Ak by sa našiel tu u nás niekto, kto by chcel príležitosť dotácie využiť, viem si predstaviť špecializáciu na zeleninárstvo alebo ovocinárstvo, to áno. Avšak to sú odvetvia, kde sa len ťažko zaobísť bez pomocnej ľudskej práce. Viem, že zemiakári majú problémy so zberom, s triedením a kompenzujú to rodinou, pretože ani ľudia na vidieku už nie sú tak ochotní pracovať.

Je náročné nájsť do poľnohospodárstva vhodných ľudí?

Nájsť dobrých ľudí nie je ľahké v žiadnom odvetví. Nezamestnanosť je síce vysoká, ale ľudí s pracovnými návykmi je málo. Syndróm, ktorý tu bol tak 10 rokov dozadu, kedy prichádzali na náš trh veľké automobilky a všetci tam chceli odrazu pracovať pomaly zaniká. Ja som celkom rád, pretože ľudia zistili, že mzdové podmienky tam nie sú úžasné a je to veľký rozdiel, pracovať dennodenne v hale za pásom a pracovať s výhľadom na holé nebo. Tu sú ľudia v pravidelnom kontakte s prírodou, práca je pestrejšia a dovolím si tvrdiť, že aj zdravšia.

Snažím sa, aby naši ľudia dostávali rôzne benefity, mali možnosť kupovať výhodne čerstvé mäso a tešiť sa do práce. Pri dobrých podmienkach sa kolektív vykryštalizuje, vznikne stabilný tím ľudí, ktorý nepotrebuje direktívne riadenie. Direktívou ľudí iba znechutíme.

A ako „natiahnuť“ mladých ľudí do poľnohospodárstva? Robiť dobrý dojem a nevyplakávať, že je nám zle. Musíme ukázať ľuďom, že sa môžu mať dobre i na družstve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *