Najnovšie články

Publikované 15. júna 2015

Rastlina je ako lotéria. Vždy treba počítať aj s prehrou

Ing. Ján Tibenský je agronóm pôsobiaci v PD Budmerice. I napriek ťažkej situácii v poľnohospodárstve a pri nie celkom stabilnej dotačnej politike tvrdí, že ho práca napĺňa a teší. „Baví ma vytýčiť si ťažko dosiahnuteľný cieľ, za ktorým si razím cestu. Bez prekážok by sa moja práca stala rutinou a nevážil by som si to, čo som dosiahol.“ Tvrdí, že ak princíp tvrdej, no kvalitnej práce budú zastávať všetci bez ohľadu na odvetvie, v ktorom pôsobia, bude sa nám na tomto svete žiť lepšie.

PD Budmerice sa zameriava na rastlinnú aj živočíšnu výrobu. Je možné zvládnuť obe odvetvia poľnohospodárstva bez zásadných zmien?

Bola to pravda, avšak iba do konca minulého roka. V roku 2013 bolo naše družstvo jedným z mála, ktoré disponovalo kompletnou živočíšnou výrobou. Tento rok sa už tento stav, či už kvôli finančným alebo dispozičným podmienkam snažíme zredukovať. Dá sa povedať, že v súčasnosti je družstvo ťahané dopredu výlučne rastlinnou výrobou, ktorej produkcia je neporovnateľne vyššia s tou živočíšnou. V oblasti živočíšnej výroby má masívny prílev zahraničných konkurenčných podnikov a nepriaznivá dotačná politika na Slovensku fatálne následky na mnoho podnikov. Bohužiaľ, práve podpora živočíšnej výroby na Slovensku je prinízka na to, aby dokázala zasiahnuť aj podniky, ako je PD Budmerice. Aj napriek tomu, že máme 280 dojníc a každý deň nadojíme 6 500 litrov mlieka.

Pri nepriaznivých podmienkach v oblasti živočíšnej výroby sa dôraz PD Budemerice zameriava na výrobu rastlinnú.

Je to tak. Pestujeme klasické plodiny ako kukurica, slnečnica, repka a pšenica. Skúšali sme pestovať už aj sóju, ktorá si však vyžadovala veľa vlahy, no tej je v našej oblasti v posledných rokoch žalostne málo. Práve tu sa naskytá problém v záruke objemu výroby. Ak si totiž na jar robím ročný plán, nikdy nemôžem vedieť, aký bude rok. Či bude extrémne sucho, alebo daždivo. Takže je potrebné prirodzene rátať radšej s miernou stratou. Tvrdím, že pri rastlinnej výrobe je oveľa viac improvizácie a predvídania ako pri živočíšnej výrobe. Pri tej  totiž viem, že napr. ošípané mám kam ustajniť, so zootechnikom sa poradím, čím a kedy ich kŕmiť, atď. No taká rastlinka je ako lotéria. Pripravím jej pôdu kvalitnými prostriedkami, budem ju hnojiť výživným hnojivom, no pred poveternostnými podmienkami ju nedokážem ubrániť. Preto je potrebné pripraviť jej čo najlepšie podmienky, a to najmä používaním kvalitných výrobkov. Otázku počasia už žiaľ ovplyvniť nedokážeme, no ako ja tvrdím, keď treba, tesne pred zberom posielam všetky búrky k susedom (smiech).

Vravíte o kvalitných prípravkoch pre vaše rastliny. Robíte si prieskumy a testy, ktoré prípravky sú na ktoré rastliny najvhodnejšie? Dá sa vôbec v tejto oblasti na prípravkoch šetriť?

Samozrejme, robíme si aj prieskumy a testovania na rôzne prípravky, no najväčšiu pomoc v tejto oblasti dostávame od obchodných zástupcov firmy Syngenta. Spolupracujeme s nimi viac ako 8 rokov, najmä čo sa týka chémie – fungicídy, herbicídy a insekticídy. Ak som si nie istý s použitím toho ktorého prípravku, zavolám, pokojne aj v nedeľu večer a spýtam sa na názor a radu nášho zástupcu. Či už to bol pán Cvopa, pán Tirscher alebo teraz Adrián Janík, dostávalo sa nám vždy odbornej a profesionálnej rady na veľmi priateľskom základe. Takže obchodní zástupcovia plnia pre nás nezastupiteľnú úlohu poradcov.

A čo sa týka šetrenia, vždy sa nájdu i lacnejšie i drahšie výrobky. Samozrejme že nemôžem použiť vždy iba lacnú alternatívu, pretože nie vždy je lacnejší produkt aj produktom kvalitnejším. Takže nemá zmysel ísť cestou najlacnejších produktov. Radšej si ošetrím pôdu jedenkrát kvalitným a síce drahším výrobkom, no stále je to lepšia alternatíva ako chodiť päťkrát po prípravok lacnejší, čo sa mi v konečnom dôsledku vyváži aj cenovo. Jeden rok extrémneho šetrenia na prípravkoch mi z najväčšou pravdepodobnosťou bude prinášať stratu ešte ďalších päť rokov. Takže nie, šetriť sa nevypláca.

Čo je teda najväčším benefitom pri spolupráci s firmou Syngenta?

Ako sme hovorili o šetrení, na zástupcoch zo Syngenty sa mi najviac páči ich prístup, ktorý mi tie možnosti šetrenia poskytuje. Nie je to totiž  len o samotnom predaji formou: „Toto ti predávam, toto si kúp a už ma viac nezaujímaš.“ Náš zástupca sem chodí približne raz do mesiaca, no nemá problém zastaviť sa kedykoľvek aj mimo naplánovaného stretnutia, vyjsť so mnou na pole a pozrieť sa na porasty, a teda na výsledky prípravkov, ktoré mi odporučil. Ak náhodou nezaberajú, hľadáme spolu inú alternatívu. Čiže mi je najviac sympatický ich after care zákaznícky servis.  Spôsob výhry na oboch stranách, ktorý im zabezpečuje väčší prehľad o výrobkoch – keď vidia účinky nimi doporučených prípravkov priamo na rastline a pre nás obrovský benefit v možnosti riešenia vecí priamo za ich chodu. V takomto dlhodobom partnerskom vzťahu totiž nemôže fungovať zavádzanie. Raz by som možno z nevedomosti naletel, ale druhý a tretíkrát už nie. A 8 rokov spolupráce so Syngentou už asi o niečom svedčí. Takže je to o veľkej dôvere a reálnom pohľade na vec. Ani jeden zástupca mi ešte nepovedal, že prípravok mi zaberie na 100%. Obaja totiž vieme, že na 100%-né fungovanie prípravku mu musím zabezpečiť 100%-né podmienky a tie sú iba veľmi ťažko dosiahnuteľné. A vždy sa k nim snažíme dostať vždy spoločnými silami. Taktiež sa stretávame na rôznych akciách organizovaných firmou Syngenta na zvýšenie prehľadu a odbornosti pre nás, agronómov, kde sa vzťahy partnerské menia na pracovno-priateľské. Tu spolupráca nadobúda iný rozmer. Spontánnejší a ochotnejší.

Aké prípravky primárne odoberáte od firmy Syngeta? Dá sa vôbec pri poveternostných podmienkach na Slovensku predvídať, aké prípravky bude potrebné použiť?

Na mojej práci a práci ľudí okolo mňa je najkrajším a zároveň najnevýhodnejším faktom to, že ani jeden rok nie je rovnaký ako ten predošlý. Tohtoročná jar je napríklad veľmi skorá a veľmi teplá. Už teraz viem, že bude veľa škodcov a burín. Ale počas roka je mnoho vecí potrebných riešiť promptne, na čo opäť vyzdvihujem prístup obchodných zástupcov, ktorí sú ochotní tieto problémy riešiť so mnou. Vždy je však hlavnou otázkou, aký bude rok. Samozrejme, že mnohé potrebné prípravky si vieme zadefinovať už v zime, ale mnohé závisia aj od vývoja poveternostných podmienok. Pretože čo sa týka napríklad škodcov kukurice, poznáme dva druhy. Jedným je Vijačka kukuričná, ktorá preniká do klasu, cez jej stred a vyhovuje jej chladnejšie počasie. Druhým, zákernejším je Kukuričiak koreňový. Ten potrebuje teplo. A to teplo tu my našťastie a zároveň bohužiaľ máme. Berúc do úvahy fakt, že na tento rok boli v rámci Európskej Únie zakázané všetky moridlá, z ktorých práve iba zopár bolo účinných na odstránenie tohto škodcu, máme hlavu v smútku. Od Syngenty nám našťastie na riešenie tohto problému zostal ešte jeden druh pôdneho moridla, ktorý sa dáva priamo k zrnku, do pôdy, čiže je to síce náročnejší proces, no vďakabohu za jeho účinnosť.

Nemyslíte si, že prílišné používanie prípravkov na zvýšenie rastlinnej produkcie je nezdravé a taktiež finančne nevýhodné?

Ja osobne nie som veľmi rád, ak musím do rastlín dávkovať chémiu. Vždy keď dostanem prospekt o novom produkte, ktorý zaručuje krásne plody, dopredu viem, že bez postrekov a hnojív by som nikdy taký výsledok pri takom objeme výroby nedosiahol. Osobne som trošku skeptický aj v otázke BIO a EKO výrobkov. Preto keď vieme, že rastlina potrebuje pomoc, snažíme sa jej vyhovieť, no zároveň optimalizovať dávky prípravkov na rozumnú a prijateľnú mieru. Bol by som oveľa radšej, ak by nám po chotári pobehovali zajace a my by sme nemuseli rastliny privádzať k prešlachťovaniu. Niekedy sa to však nedá. Podobne ako je ľudský organizmus prirodzeným vývojom zvyknutý na iné podmienky, tak sa pretvára i organizmus rastlinný a živočíšny. V súčasnosti totiž nestačí chovať kravy na lúke a tešiť sa z vysokej dojivosti. Tak je to i pri rastlinách. Práve preto je tu potrebné mať za sebou stabilného partnera – poradcu, ktorý je ochotný pomôcť, pretože ani jedna z plodín pestovaných vo veľkovýrobe sa nevyhne tomu, aby jej bolo pri raste v rozumnej miere pomáhané.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *