Najnovšie články

Publikované 9. júna 2015

Svetové ceny potravín klesli v máji takmer na 6-ročné minimum

Svetové zásoby obilnín ku koncu sezóny 2015/2016 predpokladá FAO na úrovni 634,3 milióna ton.

Rím 4. júna (TASR) – Svetové ceny potravín klesli v máji na najnižšiu hodnotu takmer za šesť rokov, keď pokles cien zaznamenali obilniny, mäso aj mliečne produkty. Ceny oleja a cukru síce zaznamenali rast, no len veľmi mierny. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Cenový index potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny cien v rámci potravinového koša zahŕňajúceho obilniny, olejniny, mäso, cukor a mliečne produkty, sa v máji v porovnaní s aprílom znížil o 1,4 % na 166,8 bodu. To znamená mierne zrýchlenie poklesu cien, keďže v apríli dosiahol medzimesačný pokles 1,2 %. Medziročne klesli ceny minulý mesiac už o 22,4 %, pričom hodnota indexu sa znižuje už od apríla minulého roka. Májová hodnota indexu je najnižšia od septembra 2009.

Rast cien zaznamenali len olej a cukor. Palmový olej vzrástol najmä pre obavy z možných dôsledkov klimatického fenoménu El Niňo v juhovýchodnej Ázii a cenu sójového oleja zasa podporil zvýšený dopyt po tejto komodite, najmä z Číny. Cukor zaznamenal prvý výraznejší rast od októbra minulého roka, najmä v dôsledku pomalšieho štartu sezóny spracovania cukrovej trstiny v Brazílii.

FAO predpokladá, že produkcia obilnín dosiahne v sezóne 2015/2016 vyše 2,52 miliardy ton. V máji ešte predpokladala produkciu na úrovni 2,51 miliardy ton.

Svetové zásoby obilnín ku koncu sezóny 2015/2016 predpokladá FAO na úrovni 634,3 milióna ton. Najnovší odhad na sezónu 2015/2016 predstavuje revíziu smerom nahor, nakoľko organizácia pred mesiacom uviedla, že zásoby by mali dosiahnuť 626,6 milióna ton.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *