Najnovšie články

Publikované 2. augusta 2013

Čína bude pokračovať vo vyšetrovaní dovozu vína z EÚ

Čínska vláda plánuje aj naďalej pokračovať vo vyšetrovaní obchodných praktík Európskej únie pri vývoze vína do Číny, napriek tomu, že pred niekoľkými dňami urovnala s Bruselom spor v otázke európskych ciel na čínske solárne panely. Informovala o tom agentúra DPA.


“Vyšetrovanie prípadného dumpingu a dotácií pre európskych vývozcov vína zostáva v platnosti,” povedal hovorca čínskeho ministerstva obchodu. Zároveň dodal, že Čína chce túto otázku vyriešiť “prostredníctvom rokovaní, koordinácie a spolupráce”.

Viacerí pozorovatelia spájajú spustenie vyšetrovania dovozu európskych vín s uvalením antidumpingových ciel na čínske solárne panely zo strany Európskej únie. Peking a EÚ pritom medzičasom svoj obchodný spor o dovoz čínskych solárnych panelov do Európy vyriešili. DPA pred niekoľkými dňami informovala, že po týždňoch rokovaní sa partneri dohodli na minimálnej cene čínskych solárnych produktov do EÚ. Európski výrobcovia ale dohodu označili za protiprávnu a chcú sa obrátiť na Súdny dvor Európskej únie.

Najnovšie oznámenie Číny zároveň znamená, že ani európski producenti vín dohodou nič nezískali a stále nemajú isté, či Peking proti nim nezavedie zvýšené clá. Toho sa najviac obáva Francúzsko, ktoré je najväčším európskym vývozcom vína do Číny. V minulom roku vyviezla krajina do Číny víno za 546 miliónov eur. K ďalším významným exportérom patria Španielsko a Taliansko. Celkovo Čína doviezla v minulom roku z EÚ kolo 290 miliónov litrov vína. Z celého objemu dovozu to predstavuje 68 %. Ak by Peking antidumpingové clá zaviedol, následné zdraženie európskych vín by podľa čínskych analytikov vytvorilo v Číne väčší priestor pre vína z takzvaného Nového sveta.

Zdroj:  TASR, 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *