Najnovšie články

Publikované 21. mája 2015

Agrosektor v SR vlani asi medziročne prehĺbil stratu na 6,5 mil. eur

Vývoj poľnohospodárskej produkcie tiež podľa ministerstva ovplyvnili klimatické zmeny.

Bratislava 4. mája (TASR) – Poľnohospodársky sektor v SR vlani medziročne pravdepodobne zaznamenal zhoršenie hospodárenia z predvlaňajšej straty 2,5 milióna eur na vlaňajší negatívny hospodársky výsledok – stratu na úrovni 6,5 milióna eur. Vyplýva to z odhadu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR uvedeného vo vládou schválenom Návrhu záverečného účtu MPRV za rok 2014.

“Odhadnutý výsledok hospodárenia poľnohospodárskej prvovýroby za minulý rok je vykonaný ako prvý predbežný odhad, ktorý bude spresnený podľa údajov Štatistického úradu SR a uvedený v Správe o poľnohospodárstve a potravinárstve v SR za rok 2014,” upozornil rezort pôdohospodárstva.


Celkové vlaňajšie výnosy slovenského agrosektora odhaduje MPRV na 2,309 miliardy eur, kým v roku 2013 dosiahli úroveň 2,349 miliardy eur. Náklady poľnohospodárskeho sektora by sa v roku 2014 mali pohybovať na úrovni približne 2,316 miliardy eur, kým predvlani dosiahli výšku približne 2,352 miliardy eur.

Poľnohospodárstvo v minulom roku podľa MPRV poznačili viaceré faktory vyvolané cenovou situáciou na európskom a svetovom trhu s poľnohospodárskymi komoditami. Na cenový vývoj agrokomodít vplývali krátkodobé a dlhodobé faktory, ktoré sa premietli do ekonomiky poľnohospodárskych subjektov. Vývoj poľnohospodárskej produkcie taktiež ovplyvnili klimatické zmeny.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *