Najnovšie články

Publikované 4. júna 2015

Agrokomodity mali vlani 5,2-% podiel na obrate zahraničného obchodu SR

Vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov vlani dosiahol hodnotu 2,749 miliardy eur pri medziročnom poklese o 14,5 %.

Bratislava 3. júna (TASR) – Agropotravinárske produkty mali vlani 5,2-% podiel na celkovom obrate zahraničného obchodu (ZO) SR. Vo vývoze však aj v roku 2014 prevládali agrokomodity s nižšou pridanou hodnotou, na rozdiel od dovozov, kde prevládali poľnohospodárske a potravinárske výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Vyplýva to z materiálu Analytické vyhodnotenie výsledkov a tendencií ZO SR za rok 2014 z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes prerokovala a vzala na vedomie vláda SR.

“Potvrdilo sa riziko pokračovania tohto trendu, čo sa nepriaznivo odzrkadlilo na zvýšení negatívneho vývoja salda obchodnej bilancie v roku 2014, ktoré sa prehĺbilo až na 1,038 miliardy eur,” upozornil rezort hospodárstva. Ku koncu roku 2013 saldo ZO s agrokomoditami predstavovalo 683,2 milióna eur.

Tak ako v roku 2013, aj vlani sa podľa MH v zahraničnom obchode SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami nepodarilo diverzifikovať teritoriálnu orientáciu proexportnej politiky. Stále pretrvávala orientácia celého obchodu, teda aj exportu, na trhy krajín EÚ.

“Vychádzajúc z tejto skutočnosti je potrebné podporovať nielen diverzifikáciu kľúčových sektorov národného hospodárstva SR so zameraním sa na sektory s vysokou pridanou hodnotu, ale aj diverzifikáciu obchodných aktivít smerovaných do tretích krajín mimo členských krajín EÚ aktívnou podporou obchodnej diplomacie,” dodalo MH SR.

Vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov vlani dosiahol hodnotu 2,749 miliardy eur pri medziročnom poklese o 14,5 %. Dovoz agrokomodít dosiahol hodnotu 3,787 miliardy eur pri medziročnom poklese o 2,8 %.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *