Najnovšie články

Publikované 24. júla 2013

Zber repky olejnej je na Slovensku už v druhej polovici

Zber repky olejnej už v SR dávnejšie vstúpil do druhej polovice, zatiaľ čo obilnín sú na poliach ešte viac ako dve tretiny. Vyplýva to z dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 22. júlu tohto roka, o ktorom informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.


Podľa dispečingu SPPK je už repka zožatá na 61 %, pričom jej doterajšia priemerná hektárová (ha) úroda 2,8 tony (t) je predbežne druhá najvyššia od vstupu Slovenska do EÚ. “Vyššia o 0,07 t/ha bola len v roku 2004, no keďže zozbierať by sa malo ešte 39 % osevných plôch, tento výsledok nemusí byť konečný,” poznamenal.

Z hlásení regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr (RPPK) vyplýva, že pšenica je zatiaľ zozbieraná na necelých 43 % s predbežným hektárovým priemerom 5,04 t. Zber jačmeňov však zatiaľ len mierne prekročil 27-% hranicu ich výmery, takže doterajšia priemerná úroda 4,43 t/ha má naozaj len orientačný charakter a v ďalších fázach žatvy sa môže zmeniť.

Upozornil zároveň, že k 22. júlu sa zberové práce ešte vôbec nezačali v regiónoch Považská Bystrica, Žilina, Čadca, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Svidník.

Pripomenul, že extrémnym suchom poznamenaný vlaňajšok priniesol priemerné úrody 3,29 t/ha v prípade pšenice, 3,18 t/ha u jačmeňa a len 1,99 t/ha u repky. “Momentálne hektárové priemery sú teda oveľa vyššie, hoci na podnikovej a regionálnej úrovni prinášajú veľké rozdiely – napríklad v prípade repky od 1,2 až do 4 t/ha,” dodal tlačový hovorca SPPK.

Zdroj: TASR, 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *