Najnovšie články

Publikované 21. júla 2015

Záujem Slovákov o biopotraviny stúpa aj vďaka potravinovým kauzám

Riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska poukázala tiež na rastúci počet špecializovaných predajní, ktoré majú v ponuke výlučne len biopotraviny.

Zvýšený záujem slovenských spotrebiteľov o biopotraviny pripisuje riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová zvyšovaniu životnej úrovne Slovákov, ale aj rôznym potravinovým kauzám.

Foto: TASR / Štefan Puškáš

“Spotrebitelia vyhľadávajú lokálne potraviny a tiež biopotraviny. Obchod zabezpečuje predaj biopotravín obyčajne oddelene od ostatných produktov. Robí to jednak v záujme sprehľadnenia nákupu spotrebiteľom, jednak tieto potraviny sú predsa len o niečo drahšie,” konštatovala Halgašová. Pripomenula tiež, že musia spĺňať všetky požiadavky európskej a národnej legislatívy. “Prevádzkovatelia ekologickej poľnohospodárskej výroby sú certifikovaní a následne aj kontrolovaní. Sú to výrobcovia poľnohospodárskych surovín, výrobcovia potravín, krmív a kŕmnych zmesí, osív a vegetatívneho množiteľského materiálu, ale aj ďalší. Napríklad aj osoby, ktoré zbierajú voľne rastúce rastliny a ich časti, huby a morské riasy. Dovozcovia z tretích krajín, obchodníci a skladovatelia,” objasnila šéfka komory potravinárov. Poukázala tiež na rastúci počet špecializovaných predajní, ktoré majú v ponuke výlučne len biopotraviny.

“Mnohé, ktoré sa špecializujú na zdravú výživu, nemajú v ponuke výlučne produkty ekologického poľnohospodárstva a biopotraviny. Sortimentom potravín sa zameriavajú na určitú skupinu spotrebiteľov, pretože v bežných obchodoch, vrátane obchodných reťazcov, nie je priestor pre široký sortiment produktov určených pre osobitný spôsob stravovania,” doplnila Halgašová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *