Najnovšie články

Publikované 13. júla 2015

V. CHOVAN: Hospodárenie agrorezortu bolo vlani najhoršie od roku 2010

Podľa správy agrosektor SR vykázal vlani stratu vo výške 4,7 milióna eur, ktorá bola o 2,2 milióna eur vyššia ako strata v roku 2013.

Vladimír Chovan, archívne foto TASR
[space height=”HEIGHT”]
[space height=”HEIGHT”]
Bratislava 13. júla (TASR) – Hospodárenie agrorezortu bolo vlani najhoršie od roku 2010. Uviedol to podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Vladimír Chovan v reakcii na údaje zo správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o hospodárení poľnohospodárskeho sektora za rok 2014. Podľa správy agrosektor SR vykázal vlani stratu vo výške 4,7 milióna eur, ktorá bola o 2,2 milióna eur vyššia ako strata v roku 2013.

“Uverejnené informácie o dosiahnutom hospodárskom výsledku rezortu za rok 2014 hovoria o zdvojnásobení straty oproti predchádzajúcemu roku a o najhoršom výsledku rezortu od roku 2010. Len pripomíname, že v roku 2010 postihli Slovensko rozsiahle povodne. Smutné je konštatovanie, že trojročná práca rezortného vedenia viedla k podobnému výsledku, aký zariadila prírodná katastrofa,” zdôraznil Chovan.

Rok 2014 bol podľa neho pritom rokom rekordných výnosov v rastlinnej výrobe. Neobstoja ani argumenty o poklese cien komodít, pretože výpadky cien nahradilo vyprodukované množstvo. V rovnakých trhových a štrukturálnych podmienkach pôsobiace české poľnohospodárstvo dosiahlo vlani rekordný zisk vo výške 850 miliónov eur, keď oproti roku 2013 dosiahlo nárast zisku o takmer 40 %.

“Žiaľ, to svedčí o hlbokých štrukturálnych chybách v riadení rezortu a o neschopnosti pružne reagovať na vývoj v produkcii potravín vo svete. Horšie je však to, že už dnes možno predpokladať, že ekonomické výsledky rezortu za rok 2015 budú ešte horšie. Rastlinná výroba nezopakuje rekordné výnosy a živočíšna výroba sa ďalej prepadáva. Vysušené a vyprahnuté pastviny sú dôsledkom rekordných horúčav s deficitom zrážok. Chovatelia musia zvažovať prikrmovanie zvierat na pasienkoch už v júli, čo sa nestalo už veľmi dávno,” podčiarkol podpredseda SNS.

Najhoršia situácia je však podľa Chovana v produkcii mlieka. Európska komisia uvádza, že nákupné ceny surového kravského mlieka na Slovensku už od mája 2015 nedosahujú v priemere ani 28 eurocentov za kilogram mlieka. Mnohí chovatelia sú však už nútení predávať mlieko za 23 až 24 eurocentov, čo je na úrovni približne 60 % vynaložených nákladov.

“SNS preto žiada rezort, aby súčasnú situáciu začal okamžite riešiť a pripravil konkrétne návrhy na pomoc najviac postihnutým farmárom,” dodal Chovan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *