Najnovšie články

Publikované 1. júna 2017

V Británii sa až do konca júna koná veľké sčítanie včiel

Každý, kto sa chce zapojiť do sčítania včiel, si musí stiahnuť do smartfónu aplikáciu a s jej pomocou potom nahlásiť nález rôznych druhov včiel.

Ilustračné foto.

Londýn 1. júna (TASR) – V Británii sa až do 30. júna koná veľké sčítanie včiel, ktorého cieľom je okrem ich početnosti zistiť aj zdravotný stav včelstiev.

Projekt, ktorý organizujú Priatelia Zeme, počíta s pomocou verejnosti. Každý, kto sa chce zapojiť do sčítania včiel, si musí stiahnuť do smartfónu aplikáciu a s jej pomocou potom nahlásiť nález rôznych druhov včiel.

Takto získané informácie potom vedci zhromaždia a využijú na to, aby pomohli pri koncipovaní opatrení – aj na úrovni vlády -, ktorých cieľom je zamedziť ďalšiemu znižovaniu počtu včiel v Británii.

Generálny riaditeľ spoločnosti Priatelia Zeme Craig Bennett podľa agentúry Reuters upozornil, že včely v Británii sú ohrozené, pričom ich 35 druhom hrozí vyhynutie vzhľadom na zánik ich biotopov, pesticídy a intenzívne poľnohospodárstvo.

Bennett uviedol, že “včely nie sú len symbolom britského leta, ale sú aj životne dôležité pre opeľovanie veľkého množstva rastlín”, ktoré človek priamo alebo spracovane denne konzumuje.

Priatelia Zeme vyjadrili nádej, že sčítanie včiel v Británii pomôže pri zisťovaní, aký vplyv majú klimatická zmena, pesticídy a strata biotopov na počet včiel a ich rozšírenie v celej krajine.

Akcia The Great British Bee Count (Veľké britské sčítanie včiel) sa začala 19. mája a potrvá do 30. júna.

Zdroj: www.teraz.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *