Najnovšie články

Publikované 21. mája 2015

Svetové ceny potravín klesli v marci na takmer 5-ročné minimum

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo okrem toho mierne zvýšila prognózu, čo sa týka svetovej produkcie obilnín v tomto roku.

Rím 2. apríla (TASR) – Svetové ceny potravín zaznamenali v marci pokles na najnižšiu úroveň za takmer päť rokov, keďže zásoby vo svete pri väčšine komodít, a to vrátane obilnín a mäsa, zotrvávajú na vysokej úrovni. Oznámila to dnes Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Informovala o tom agentúra Reuters.

Cenový index potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny cien v rámci potravinového koša zahrňujúceho obilniny, olejniny, mäso, cukor a mliečne produkty, dosiahol v marci 173,8 bodu. Oproti februáru to znamená pokles o 2,6 bodu a zároveň najnižšiu hodnotu od júna 2010.

FAO okrem toho mierne zvýšila prognózu, čo sa týka svetovej produkcie obilnín v tomto roku. Ako organizácia uviedla, v roku 2015 by produkcia obilnín mala dosiahnuť 2,544 miliardy ton. To je o dva milióny ton viac, než predpokladala vo februári, keď očakávala, že produkcia obilnín vo svete dosiahne 2,542 miliardy ton.

Svetové zásoby obilnín ku koncu sezóny 2014/2015 by podľa ostatných prognóz mali dosiahnuť 645,3 milióna ton, najviac za zhruba 15 rokov. Pôvodne sa počítalo so zásobami na úrovni 630,5 milióna ton.

 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *