Najnovšie články

Publikované 11. marca 2014

SPPK: Budúce ceny potravín môže ovplyvniť sucho aj vývoj na Ukrajine

Poľnohospodári budú pravdepodobne nútení pre nedostatok zrážok mobilizovať všetky dostupné intenzifikačné činitele. S väčším suchom si však nedokážu poradiť tak, aby to významnejšie neovplyvnilo ich úrody, ako aj úroveň príjmov. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

“Cenové pohyby pri agrokomoditách však ovplyvňuje domáca produkcia len minimálne. Jej speňažovanie závisí najmä od európskych, respektíve svetových cien. Na ne má vplyv predovšetkým úroda v rozhodujúcich produkčných krajinách, prípadne vývoj politickej situácie,” spresnil.

Príkladom je podľa Nemca súčasný zložitý vývoj na Ukrajine, keď informácie o možnej vojenskej intervencii Ruska okamžite viedli k rastu cien pšenice i kukurice. Na druhej strane však vysoká minuloročná úroda môže v ďalšom období podľa neho tlačiť na pokles cien týchto komodít. “Otázkou je, aký bude ďalší vývoj v Európe, ktorý môže na ceny pôsobiť opačne. Preto je aj momentálne ťažké dlhodobejšie prognózovať reálny vývoj cien potravín,” dodal.

Zdroj: TASR, 2014

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *