Najnovšie články

Publikované 8. septembra 2015

Slováci na proteste v Bruseli: Ceny mlieka sú radikálne nízke

V tejto otázke sme podľa potravinárskej komory na jednej lodi s celou Európou.

Brusel 7. septembra (TASR) – Približne o 15. h sa celoeurópsky protest farmárov a výrobcov mlieka, ktorý sa začal v Bruseli dnes ráno, začal rozpadať, zostalo len najtvrdšie jadro demonštrantov, ktorí na Schumanovom námestí podpaľovali stohy slamy, pneumatiky a hádzali delobuchy smerom na poriadkové sily. Podľa slovenských účastníkov demonštrácie však išlo o paralelný protest, ktorý nesúvisel s demonštráciou zvolanou z podnetu Európskej mliečnej rady (EMB).

Brusel – Na snímke pomaľované napodobeniny kráv sú zoradené počas protestu farmárov pred sídlom Európskej únie 7. septembra 2015 v Bruseli. Foto: TASR / AP

Peter Lacina, ktorý v Bruseli zastupoval Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru (SPPK) na protestnom podujatí zorganizovanom európskou odborovou centrálou farmárov a poľnohospodárskych družstiev COPA-COGECA, pre TASR pripomenul, že demonštranti dnes bojovali za lepšie celoeurópske ceny mlieka, ktoré sú “radikálne nízke”.

“Je tu snaha o nejaké spravodlivejšie prerozdelenie marže medzi prvovýrobou, spracovateľmi a najmä obchodníkmi. Ako riešenie sa ponúka zvýšenie sadzieb na intervenčné nákupy sušeného mlieka a masla, ktoré by dokázali stiahnuť prebytok tejto suroviny z trhu,” zhodnotil situáciu Lacina.

Dodal, že Slováci sú v tejto otázke “na jednej lodi” s celou Európou, keď klesanie cien mlieka je celoeurópsky trend. Zdôraznil, že kým ešte pred jedným – dvoma rokmi bola cena za liter mlieka vo výške 36 eurocentov, teraz je na úrovni 24, 23 až 22 centov, čiže ide takmer o tretinový prepad cien.

Peter Rafay, vedúci živočíšnej výroby na farme Prievaly v Plaveckom Podhradí a člen stavovského združenia výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov European Dairy Farmers (EDF), upozornil, že sa ťažko dá hovoriť o férovej cene za liter mlieka na úrovni 30 centov. O tejto cene hovoril koncom augusta eurokomisár pre poľnohospodárstvo Phil Hogan, keď konštatoval, že priemerná cena za liter mlieka v EÚ vychádza na 30 centov, čo je podľa jeho slov “slušná cena”.

“Ja som vo východnom Nemecku videl požiadavku, že 50 centov je férová cena za mlieko, 30 centov určite nie je cena,” zdôraznil Rafay. Dodal, že EDF, ktorého je členom, robí porovnávania cien medzi farmármi z členských krajín EÚ, pričom na základe týchto prieskumov vychádzajú priemerné náklady na liter mlieka asi 40 až 45 centov. A takáto cena je podľa neho férová aj pre Slovensko.

“Na ťahu je teraz Európska komisia (EK). Požiadavky boli vznesené, bolo tu dosť veľa ľudí na to, aby si páni hore uvedomili, že treba niečo urobiť,” uviedol Rafay.

 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *