Najnovšie články

Publikované 11. júla 2013

Rovnosť podmienok pre farmárov sa stále odsúva, tvrdí predseda SPPK

O Spoločnej poľnohospodárskej politike hovorí Semančík: “Najväčšie sklamanie je z toho, že k tej rovnosti podmienok pre podnikanie sme sa znova nedostali a tá rovnosť je posúvaná ďalej a ja neviem, či vôbec ten rok 2028 bude rokom, kedy by sme mali mať vyrované podmienky pre podnikanie vo východnej a západnej časti Európy.”

Nitra 4. júla (TASR) – Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) na roky 2014 až 2020 by mala byť v Európskom parlamente definitívne schválená v októbri alebo novembri tohto roka. Počas dnešného stretnutia zástupcov regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr v Nitre to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Magdaléna Lacko-Bartošová. Podľa jej slov Rada ministrov dala koncom júna revidovaný mandát na posledný trialóg s Európskou komisiou a Európskym parlamentom. „Tento trialóg sa už uskutočnil. Body, ktoré boli otvorené od marca, boli uzatvorené. Určité články, ktoré boli rokované v rámci viacročného finančného rámca, sa predpokladá dorokovať a tie budú preklopené do SPP,“ uviedla. Zároveň skonštatovala, že kompletný text všetkých nariadení bude k dispozícii koncom septembra. Záverečné rokovanie na pôde Európskeho parlamentu sa uskutoční až po odsúhlasení viacročného finančného rámca, čiže na jeseň. „Nepredpokladáme, že príde k nejakým zmenám, pretože medziinštitucionálna dohoda bola dosiahnutá,“ skonštatovala Lacko-Bartošová.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) má podľa slov jej predsedu Milana Semančíka voči reforme SPP naďalej výhrady. „Stále vidíme diskriminačné prvky, ktoré sa neodstránili ani po trialógu. Očakávali sme rovnosť podmienok pre podnikanie po roku 2013, tá nám však stále nie je ponúknutá,“ konštatoval. Pozitívne posuny vidí v oblasti viazaných platieb, stropovania. „Ponúka sa redistributívna platba, no tam treba zvážiť, či ju prijmeme alebo nie. Názory poľnohospodárov sú skôr proti, obávajú sa  tlakov na delenie pôdy a tým aj nárast malých žiadateľov o tieto platby,“ zhodnotil Semančík.  Najväčšie sklamanie však prinieslo zistenie, že rovnosť podmienok pre podnikanie farmárov  vo východnej a západnej Európe sa stále posúva na neskoršie obdobie. „Neviem, či rok 2028 vôbec bude tým rokom, kedy by sme mali mať vyrovnané podmienky,“ povedal.

Najväčším problémom slovenských farmárov zostáva naďalej živočíšna výroba. „Ak nenájdeme ďalšie zdroje na pomoc sektorom v živočíšnej výrobe, tá bude naďalej upadať,“ tvrdí Semančík. Spolu s ňou budú klesať počty pracovníkov v odvetví, pretože živočíšna výroba v súčasnosti viaže vyše 50% pracovníkov v odvetví. „Mliečny sektor zamestnáva zhruba 10.000 ľudí. Ceny na trhu nepokrývajú výrobné náklady, odvetvie je dlhodobo stratové. To sa nedá dlho udržať, musíme nájsť čo najviac zdrojov na podporu tohto sektora,“ uviedol predseda SPPK.

Zdroj: TASR, 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *