Najnovšie články

Publikované 27. októbra 2015

Rastúce teploty môžu výrazne spomaliť globálnu ekonomiku

Výskumníci analyzovali dáta zo 166 krajín z rokov 1960-2010 a porovnávali ich s ročnými priemernými teplotami.

Stanford 24. októbra (TASR) – Rastúce teploty spôsobené klimatickou zmenou by mohli výrazne spomaliť globálnu ekonomiku. Najvyššiu produktivitu majú totiž svetové ekonomiky pri priemernej ročnej teplote 13 stupňov Celzia. Až do tejto teploty ich výkon stúpa, no čím je teplejšie, dochádza k jeho lineárnemu poklesu, uvádza sa v štúdii vedcov na čele s Marshallom Burkeom zo Stanfordovej univerzity, ktorú zverejnil časopis Nature.

Foto: TASR / AP

Výskumníci analyzovali dáta zo 166 krajín z rokov 1960-2010 a porovnávali ich s ročnými priemernými teplotami. Zlomová teplota 13 stupňov platí bez ohľadu na to, ako vysoká je úroveň industrializácie jednotlivých krajín; vzťahuje sa na výkon zamestnancov i na poľnohospodárstvo.

Ak sa otepľovanie nepodarí zastaviť, pri očakávanom zvýšení globálnej teploty o viac ako štyri stupne Celzia do roku 2100 podľa vedcov hrozí zníženie výkonu celosvetovej ekonomiky o 23 percent v porovnaní so situáciou, ak by sa teplota nezmenila. V 77 percentách krajín budú jednotlivci v priemere chudobnejší, ako by boli v situácii bez rastúcich teplôt. V závislosti od vývoja bude päť až 43 percent všetkých krajín do roku 2100 dokonca chudobnejších ako sú v súčasnosti.

Celkovo sa však zväčšia rozdiely medzi chudobnými a bohatými krajinami. Ekonomiky najbohatšej pätiny krajín ešte zaznamenajú mierne zisky, keďže tamojšie teploty budú väčšinou zatiaľ relatívne nízke.

Burkeov tím zdôraznil, že v štúdii nezohľadnil ďalšie vplyvy súvisiace s klimatickou zmenou, ako je napríklad zvýšený počet tropických cyklón či stúpajúca morská hladina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *