Najnovšie články

Publikované 21. mája 2015

Potraviny z EÚ v prípade prijatia dohody nemôžu konkurovať americkým

Uviedla to na margo liberalizácie obchodu medzi USA a EÚ Potravinárska komora Slovenska (PKS).

Prezident PKS Daniel Poturnay.

Bratislava 18. apríla (TASR) – Potravinárske výrobky z EÚ v prípade prijatia Dohody o transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) medzi EÚ a USA nemôžu byť konkurencieschopné voči americkým potravinárskym výrobkom. Uviedla to na margo liberalizácie obchodu medzi USA a EÚ Potravinárska komora Slovenska (PKS).

USA podľa PKS totiž podporujú poľnohospodárstvo a potravinárstvo na úplne opačnom princípe ako EÚ. USA poskytujú dotácie v oveľa väčšej miere a farmárov tak motivujú ďalej investovať a rozširovať veľkosť fariem a podnikanie na nich. Veľkosť amerických fariem, čo do rozlohy, ako aj čo do počtu chovaných zvierat, je neporovnateľná s európskymi farmami. Od tohto sa odvíja aj cenový rozdiel surovín a následne aj cenový rozdiel výsledných produktov.

“Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) EÚ je na najbližších desať rokov nastavená na podporu malých a ekologických podnikov. V prípade prijatia dohody o voľnom obchode medzi USA a EÚ európske potravinárske podniky a ich výrobky logicky nemôžu byť konkurencieschopné voči americkým potravinám, ktoré sú vyrábané veľkými podnikmi, bez sociálneho a environmentálneho balastu a za podstatne nižších štandardov, ako sú európske,” povedal prezident PKS Daniel Poturnay.

Potravinárska komora Slovenska zastupuje záujmy potravinárov na Slovensku. Má 46 členov, z ktorých je sedem kolektívnych. PKS je členom Európskej asociácie výrobcov potravín a nápojov (FoodDrinkEurope/FDE) so sídlom v Bruseli.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *