Najnovšie články

Publikované 20. augusta 2013

Kukurice a cukrovej repy bude menej,zle sú na tom najmä podhorské oblasti

Prognózy poľnohospodárskych odborníkov i samotných farmárov o tohtoročných nízkych výnosoch u niektorých obilnín sa vyplnili najmä v oblasti stredného Slovenska. Predovšetkým hektárové výnosy kukurice, ale napríklad aj cukrovej repy budú v regióne podstatne nižšie, ako boli vlani. Na  pracovnom výjazde v Očovej dňa 19.8. to uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

“Situácia sa tento rok otočila. Ak vlani bol suchom postihnutý najmä juhozápad Slovenska, tento rok si leto bez vlahy vybralo svoju daň v podhorských oblastiach krajiny,” uviedol minister.

Dokumentuje to aj situácia v PD Očová, kde budú tento rok výnosy z obilnín v priemere o 40 % nižšie, ako minulý rok. “Kým vlani sme mali priemer z hektára 3,9 tony, tento rok je to len asi 2,2 tony,” povedal predseda družstva Ján Maľa. “Bude to tak jedna z najhorších úrod v histórii družstva,” dodal.

PD Očová si tak zlú ekonomiku v rastlinnej výrobe bude čiastočne kompenzovať produkciou mlieka, ktorého výkupné ceny išli v uplynulých mesiacoch nahor.

Chov hovädzieho dobytka vôbec je pre viaceré slovenské družstvá rozhodujúci. Vzdať sa ho, aj keď doteraz bez štátnych dotácií, sa ho nechce ani očovské družstvo. Keďže podľa ministra rokovania z Bruselom o formách a výškach podpory pre rezort na roky 2014 až 2020 zatiaľ príliš nepokročili, on sám odporúča farmárom, aby sa živočíšnej výroby nevzdávali a prečkali až do roku 2015, kedy bude toto odvetvie poľnohospodárskej výroby podporované aj od štátu.

Zdroj: TASR, 2013.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *