Najnovšie články

Publikované 24. júla 2013

Krmovinári avizujú pokles cien kŕmnych zmesí, avšak nie hneď

Slovenskí krmovinári v súvislosti s odhadovanou nadpriemerne vysokou úrodou hustosiatych obilnín predpokladajú pokles cien kŕmnych zmesí. Uviedol to dňa 23. júla 2013  na tlačovej besede v Bratislave predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) SR Marian Uhrík.


“Avizujeme ako krmovinári zníženie kŕmnych zmesí, nie však od zajtra, obrazne povedané. Avizujeme zníženie ich cien postupne, pretože máme v skladoch ešte približne 100.000 ton starých zásob, najmä kukurice a pšenice, ktoré musia byť zakalkulované do cien krmív, samozrejme v starých cenách,” spresnil.

Krmovinári počítajú s poklesom cien kŕmnych zmesí až v najbližších mesiacoch. Reálne sa pokles cien obilnín z novej úrody podľa neho prejaví v cenách kŕmnych zmesí až niekedy v decembri 2013 alebo v januári 2014.

 “Výroba kŕmnych zmesí však v súčasnosti beží ešte stále vo vysokých výrobných nákladoch,” odkázal Uhrík obchodným reťazcom s tým, aby predpokladaný pokles cien krmív nezneužívali na zdôvodňovanie okamžitého poklesu nákupných cien mäsa či mlieka. “Informácia o tom, že ceny minimálne na pultoch by sa nemali meniť, skôr naopak, by mala byť z tohto pohľadu optimistická,” dodal.

Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností predstavuje záujmové združenie právnických subjektov podnikajúcich v oblasti výroby kŕmnych zmesí, združuje členov zaoberajúcich sa skladovaním poľnohospodárskych komodít, ako aj obchodných spoločností podnikajúcich v oblasti nákupu a predaja krmív, kŕmnych komponentov a obilia.

Zdroj: TASR, 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *