Najnovšie články

Publikované 12. augusta 2013

Horúčavy potrápili nielen ľudí, ale i zvieratá a rastliny

Tropické leto nepriaznivo pôsobí nielen na ľudí, ale aj na zvieratá a rastliny. Úžitkovosť sa znižuje, zvieratá sa nevedia skrmovať, pijú len vodu, čo zapríčiňuje nižšiu produkciu mlieka. 

“V prípade ošípaných dochádza k zníženiu hmotnosti. Zvieratá sa trápia, a to sa odzrkadľuje na výsledkoch v chove hospodárskych zvierat,” povedala TASR predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.

“V prípade kukurice dochádza k zničeniu porastu. Ak by v piatok (9.8.) nezapršalo, kukurica by už nemohla byť zrnová, slúžila by len na kŕmenie zvierat ako siláž,” konštatovala s tým, že lístie kukurice sa začalo krútiť a porasty vysychať. Ako povedala predsedníčka, v takomto prípade šúľky zostanú nenaplnené, bez zrna. “Takáto kukurica sa dá zužitkovať len na kŕmenie zvierat. Na základe posledných odhadov predpokladáme, že úroda bude 5,5 tony na hektár (t/ha). V minulom roku sme dosiahli výsledok 7 t/ha, bola to priemerná úroda.” Pripomenula, že ani v Maďarsku, ktoré sa považuje za krajinu, v ktorej sa kukurici darí, sa neočakáva vyššia úroda ako 6,5 t/ha. Podľa slov Patasiovej v minulom roku boli vzhľadom na priemernú úrodu ceny vyššie, ale pri dostatočnom hnojení úroda môže byť vyššia ako 8 t/ha. “Keby sme v dunajskostredskom regióne dosiahli úrodu 6 t/ha, mohli by sme byť veľmi spokojní. Očakávame, že nákupná cena kukurice bude v tomto roku vyššia.”

V prípade hustosiatych obilnín bola úroda v okrese Dunajská Streda vyššia ako v predchádzajúcich rokoch. “U pšenici sme zaznamenali 4 t/ha. V tomto roku je to 5,2 t/ha. Napriek tomu farmári nebudú mať vyššie príjmy, nakoľko ceny sú o 40 % nižšie.” Predsedníčka AKS tvrdí, že bohatá úroda neovplyvní ceny základných potravín. “Podľa mojich prepočtov ceny múky, ako aj ceny základných potravín by mohli byť o 20 % nižšie. Poznáme však metódy spracovateľov a obchodníkov, nie som si istá, že sa to v praxi odzrkadlí,” konštatovala.

Patasiová upozornila poľnohospodárov, že ak majú zavlažovacie systémy, treba ich v zeleninárstve a ovocinárstve maximálne využiť. “Zarazili nás správy, že zavlažovanie sa bude spoplatňovať, ale dúfam, že patričný rezort tieto plány prehodnotí. Ak farmári budú musieť platiť za vodu, pri extrémnych horúčavách takéto rozhodnutie môže byť pre nich aj likvidačné,” zdôraznila.

Zdroj: TASR, 2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *