Najnovšie články

Publikované 12. júna 2017

G. MATEČNÁ: SR podporuje Európsku deklaráciu o sóji

Cieľom je v podunajskom regióne podporovať udržateľné kultúry prírodnej európskej sóje, ktorá nepatrí medzi geneticky modifikované plodiny12.

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

 

Brusel/Luxemburg 12. júna (TASR) – Slovensko dnes v rámci zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Luxemburgu podporilo takzvanú Európsku deklaráciu o sóji. Pre TASR to uviedla ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) po skončení ministerských rokovaní.

Matečná upozornila, že táto deklarácia je významnou témou aj pre Slovensko, ktoré sa pripojilo k aktivitám združenia “Soja du Danube“. Ide o nezávislé združenie vytvorené v roku 2012, ktorého cieľom je v podunajskom regióne podporovať udržateľné kultúry prírodnej európskej sóje, ktorá nepatrí medzi geneticky modifikované plodiny (GMO).

Podľa Matečnej Európsku deklaráciu o sóji treba vnímať ako iniciatívu na úrovni celej EÚ, lebo Únia je “totálne závislá” od dovozu sóje z tretích krajín.

Dovážame okolo 36 miliónov ton z tretích krajín a je to zvyčajne geneticky modifikovaná sója. Táto aktivita má prispieť k tomu, aby sme nielen sóju, ale aj iné proteínové plodiny vedeli na európskom kontinente vypestovať sami a znížili tak závislosť od geneticky modifikovaných dovážaných proteínových produktov,” opísala situáciu ministerka.

Tieto snahy podľa jej slov podporuje mnoho členských štátov EÚ a je pravdepodobné, že na júlovom zasadnutí Rady ministrov bude podpísaná spoločná deklarácia.

Pre Slovensko je to dôležitá téma aj preto, že máme výborné klimatické podmienky na pestovanie sóje. Výmer na Slovensku môže byť od 100.000 do 200.000 hektárov, v súčasnosti pestujeme sóju na okolo 90.000 hektároch,” spresnila.

Komisia dnes v rámci informácií o situácii na trhu s poľnohospodárskymi komoditami predstavila aj situáciu na trhu s cukrom. Matečná pripomenula, že Slovensko, rovnako ako aj iné členské krajiny, upozorňuje na odstránenie kvót na cukor. Tie vypršia v septembri 2017.

Vyzvali sme komisiu, aby pozorne sledovala situáciu na trhu. Nielen vo výmerách, ale aj v cenách cukru. Ak by cena cukru mimoriadne klesla, tak Európska komisia má prijať opatrenia podobne ako pri mlieku,” zhodnotila situáciu Matečná.

Zdroj: www.teraz.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *