Najnovšie články

Publikované 27. augusta 2016

EÚ vyčlenila pol miliardy eur pre krízou poznačený trh s mliekom

Farmári, ktorí sa rozhodli zúčastniť na tomto programe, dostanú finančnú kompenzáciu.

Ilustračné foto

Brusel 26. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) oznámila, že po stretnutiach s expertmi z členských štátov EÚ dnes dokončila proces prípravy opatrení zameraných na finančnú podporu európskych poľnohospodárov pôsobiacich na trhu s mliekom.

Cieľom odklepnutého finančného balíka vo výške 500 miliónov eur je oživenie európskeho trhu s mliekom.

Hlavnými prvkami tohto balíka sú finančná pomoc vo výške 150 miliónov eur, ktorú exekutíva EÚ vydelila pre zníženie produkcie mlieka a suma 350 miliónov eur, ktorá v podobe “národných obálok” pôjde v prospech členských štátov, najmä na podporu malých fariem a farmárov.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan v tejto súvislosti uviedol, že plán, ktorý je ústretový znižovaniu produkcie mlieka je preňho obzvlášť dôležitý, lebo ponúka odpoveď na problém, ktorý už dlhšie pretrváva na európskom trhu.

Ilustračné foto

Som presvedčený, že toto rozhodnutie významne prispeje k zlepšeniu dôvery na trhu a povedie k vyšším cenám pre európskych chovateľov dojníc,” uviedol Hogan v správe pre médiá.

Farmári, ktorí sa rozhodli zúčastniť na tomto programe, dostanú finančnú kompenzáciu za nevyprodukované mlieko. Konečným cieľom je vyvážiť súčasnú situáciu s nadprodukciou mlieka na trhu a klesaním cien tejto komodity.

Dnes boli dotiahnuté do konca technické detaily, ako sú rôzne termíny, zníženie stropov produkcie oprávnených na príjem podpory, pravidlá kontroly a podobne.

 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *