Najnovšie články

Publikované 21. mája 2015

EÚ otvorila vedecké konzultácie o tom, ako v budúcnosti nakŕmiť svet

Konzultácie sú zamerané na výskumný program, ktorý má v budúcnosti pomôcť riešiť globálne problémy spojené s bezpečnosťou potravín a výživy.

Brusel 13. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes otvorila on-line konzultácie o tom, ako veda a inovácie môžu pomôcť Európskej únii zaistiť bezpečné, výživné, dostatočné a udržateľné potraviny.

Diskusia je spojená s témou tohtoročnej svetovej výstavy (Expo Milano 2015) s názvom “Kŕmenie planéty, energia pre život”. Cieľom svetovej výstavy v Miláne je prekonať bežné kultúrne aktivity a otvoriť skutočnú politickú diskusiu o globálnej potravinovej bezpečnosti a trvalej udržateľnosti.

Dokument v súvislosti s celoeurópskou konzultáciou bol predložený dnes v Bruseli eurokomisárom pre vzdelávanie, kultúru, mládež a telovýchovu Tiborom Navracsicsom, ktorý je zodpovedný aj za Spoločné výskumné centrum (JRC) EÚ, spolu s predsedom Vedeckého riadiaceho výboru pre Expo 2015 Franzom Fischlerom.

“EÚ má zásadnú úlohu pri riešení problémov spojených s bezpečnosťou potravín a výživy a udržateľnosti. Expo 2015 nám ponúka skvelú príležitosť predviesť, čo všetko EÚ robí v tejto oblasti,” uviedol Navracsics.

Eurokomisár vyjadril nádej, že výstava v Miláne pomôže vdýchnuť nový život do snáh EÚ v tejto oblasti a bude podnetom pre ďalšiu medzinárodnú spoluprácu. Pochválil prácu Spoločného výskumného centra, ktoré vyvíja v tejto oblasti pozoruhodné aktivity a pripomenul, že jeho práca pri napĺňaní tejto agendy úzko súvisí s povinnosťami jeho kolegov z exekutívy EÚ, ktorí majú na starosti poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, výskum, životné prostredie a rozvoj.

Fischler zdôraznil, že veda a inovácie sú zásadné pre zabezpečenie prístupu k bezpečným a výživným potravinám pre všetkých ľudí, vyrobených udržateľným spôsobom. Podľa jeho slov Expo 2015 má silný vedecký rozmer a vyjadril nádej, že konzultácie, na ktorých sa oddnes môžu zúčastniť aj občania EÚ, pomôžu rozprúdiť celosvetovú diskusiu o tejto otázke.

Konzultácie sú zamerané na výskumný program, ktorý má v budúcnosti pomôcť riešiť globálne problémy spojené s bezpečnosťou potravín a výživy. On-line konzultácie sú otvorené pre všetky zainteresované strany do 1. septembra 2015. Výsledky konzultácií budú zverejnené 15. októbra, pred Svetovým dňom výživy. Doplnia vedecký program, ktorý sa na Expo 2015 uskutoční v rámci pavilónu EÚ, a na ktorom sa zúčastnia odborníci a vplyvní činitelia z celého sveta.

EÚ sa v tejto záležitosti angažuje aj preto, že je kľúčovým hráčom v rôznych oblastiach súvisiacich s Expo 2015. Únia je najväčším svetovým vývozcom potravín a druhým najväčším dovozcom, zároveň je aj najväčším globálnym darcom v rámci rozvojovej a humanitárnej pomoci.

Na svetovej výstave 2015 v Miláne, ktorá sa bude konať od 1. mája do 31. októbra, sa zúčastní viac ako 145 krajín a medzinárodných organizácií. Očakáva sa, že výstava bude mať okolo 20 miliónov návštevníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *