Najnovšie články

Publikované 11. marca 2014

Blíži sa termín jarných prehliadok zdravotného stavu včelstiev

Prebúdzajúca sa jar je jasným znamením blížiacich pravidelných preventívnych prehliadok prezimovaných včelstiev. Ústav včelárstva uskutočňuje preto v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR preškolenia asistentov úradných veterinárnych lekárov.

“Nevyhnutne potrebujeme takéto riadne zaškolené oprávnené osoby na prehliadanie včelstiev, lebo je úplne prirodzené, že nie všetci veterinárni lekári majú bližší vzťah ku včelám a vedia s nimi prakticky narábať,” vysvetlila pre TASR Tatiana Čermáková, vedúca Ústavu včelárstva so stálym sídlom v Liptovskom Hrádku.

Približne šesť stoviek včelárskych asistentov úradných veterinárnych lekárov tvoria skúsení včelári. “Na túto zodpovednú úlohu sú najpovolanejší. Vyberajú si ich spomedzi seba samotní včelári a následne kladieme vysoké nároky na ich praktické zručnosti a teoretické vedomosti,” spresnila Čermáková.

“Na Slovensku má toto opatrenie dlhodobejšiu tradíciu. Bez pravidelnej kontroly zdravotného stavu našich včelstiev, účinnej prevencie a fundovaného poradenstva by sme v centrálnom slovenskom registri určite nemali aktuálne zapísaných až 17.015 včelárov chovajúcich celkom 256.175 včelstiev,” dodala.

Zdroj: TASR, 2014

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *