Najnovšie články

Publikované 26. októbra 2015

Agro manažéri si v Tomášove prevzali ocenenia

Absolútni víťazi 20. jubilejného ročníka prestížneho podujatia TOP AGRO sú dvaja – Danubius Fruct a Zoltán Uhrík. Ceny včera odovzdali aj ďalším oceneným, najlepším poľnohospodárskym manažérom. Akcia bola opäť spojená s odmeňovaním víťazov súťaže Najkrajší chotár.

Miestom tohtoročného stretnutia poľnohospodárskej špičky bol zrekonštruovaný historický kaštieľ Art hotel v Tomášove. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 250 účastníkov.

“Organizátorom tohto prestížneho podujatia je už tradične Klub poľnohospodárskych novinárov v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK), Agrárnou komorou Slovenska a UniCredit Bank. Stovku najlepších firiem agrorezortu v súťaži TOP AGRO vyhodnocuje pravidelne Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva na základe tzv. ekonomickej bonity. Výsledný počet bodov získavajú podľa rentability celkového kapitálu, nákladovosti tržieb a produktivity práce z pridanej hodnoty,“ informovala podpredsedníčka Klubu poľnohospodárskych novinárov Jana Janků.

Na slávnostnom odovzdávaní sa zúčastnili aj predseda vlády SR Robert Fico a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek. Premiér v príhovore okrem iného povedal:

“Máme za sebou nie ľahký rok, pretože v oblasti poľnohospodárstva ste čelili v niektorých oblastiach aj záplavám, ale predovšetkým ste čelili obrovským horúčavám, suchu a nedostatku vody.”

Fico poukázal na to, že v budúcnosti sa aj slovenskí farmári budú musieť prispôsobiť klimatickým zmenám. V nastávajúcom období bude mať prioritu zavlažovanie. Slovensko má podľa jeho slov dostatok fundovaných odborníkov na to, aby vyšľachtili také plodiny, ktoré prežijú v teplom prostredí.

Hlavnými absolútnymi víťazmi a Cenu premiéra SR a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si za výsledky v roku 2014 podľa Janků odnášajú firma Danubius Fruct, s. r. o., Dunajská Lužná, na čele s riaditeľom Jozefom Vozárom a súkromne hospodáriaci roľník Zoltán Uhrík zo Želoviec. Oba podniky získali rovnaký počet bodov. Firma Danubius Fruct sa súčasne stala víťazom kategórie obchodné spoločnosti hospodáriace v produkčných oblastiach.

Agrohontu, a. s., Dudince, patrí zase prvenstvo medzi obchodnými spoločnosťami hospodáriacimi v znevýhodnených oblastiach. Spomedzi družstiev hospodáriacich v znevýhodnených oblastiach dostalo najviac bodov Poľnohospodársko-podielnické družstvo Prašice so sídlom v Jacovciach, ktoré zároveň získalo Cenu UniCredit Bank za trvalo stabilné výsledky. V kategórii družstiev hospodáriacich v produkčných oblastiach sa na prvom mieste umiestnilo PD Pokrok Ostrov, ktoré sa tento rok transformovalo na akciovú spoločnosť Granelam. Medzi súkromne hospodáriacimi roľníkmi sa najlepšie darilo spomínanému Zoltánovi Uhríkovi. V kategórii podnikov služieb zvíťazila firma Oragro, s. r. o., Oravské Veselé.

 

Na slávnostnom podujatí udelili organizátori aj ocenenia v súťaži Najkrajší chotár za rok 2015. V kategórii firiem nad 500 ha si cenu víťaza odnieslo Poľnohospodárske výrobno–obchodné družstvo Madunice. Medzi malými podnikmi do 500 ha zas vinárstvo Karpatská Perla, s. r. o., Šenkvice.

Už tradične túto akciu ozvláštňuje aj udeľovanie špeciálnych ocenení. Skokanom roka sa stala firma Agromarkt Nýrovce, s. r. o., za to, že v rebríčku TOP AGRO poskočila v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom o 59 miest. Cenu Agrárnej komory Slovenska odovzdali súkromne hospodáriacemu roľníkovi Petrovi Horváthovi z Galanty. Ocenenie Otcova roľa udelili organizátori rodine – dvom Ladislavom Kazlovovcom z PD Jur nad Hronom, kde po otcovi prevzal riadenie podniku jeho syn. Ocenenie Podnikateľský čin roka získalo Poľnohospodárske družstvo Chtelnica, a to najmä za rekordné úrody tak v pestovaní pšenice, ako aj cukrovej repy. Manažérkou roka a Cenu SPPK získala Anna Glejdúrová, predsedníčka PPD Liptovská Teplička. Presadila také hospodárenie, ktoré je nielen šetrné k životnému prostrediu, ale nadväzuje aj na tradície predkov. Ocenenie Mladý manažér dostal predseda PD Mestečko Peter Ježo. Cena za vynikajúce výsledky v rastlinnej výrobe patrí spoločnosti Agromačaj, s. r. o., Kráľová pri Senci, a za vynikajúce výsledky v živočíšnej výrobe firme Pigagro, s. r. o., Ipeľský Sokolec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *